Tatil ve Gezi İçin Para Biriktirme Yolları

0
50

Eşyaları, sahip olduklarınızı bir kenara bırakıp yeni deneyimlerin, yeni tanışmaların ve yeni yerler görme heyecanının peşinden koşmanın vakti gelmedi mi? Hiçbirimizin bir hafta, bir ay daha yaşama veya hayallerini gerçekleştirme garantisi yok. Öyleyse sahip olduğunuz zamanın tadını çıkarıp, hayallerinizi ertelemeyin.

Bu cümleleri şimdiye kadar defalarca duymuş olabilirsiniz. Hatta bu durum sizi biraz sinirlendirmiş, “Her gün sabahtan akşama kadar çalışırken bunu nasıl yapabilirim ki” isyanlarına neden olmuş olabilir. Oysa sandığınız kadar zor değil. Hep görmek istediği yerlere gidip hayallerini gerçekleştiren insanlar sadece Instagram ünlüleri değil, buna emin olabilirsiniz. Eğer siz de hayallerinizin peşinden koşmak, seyahat etmek, yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız işte size birkaç yöntem:

1Hayatınızı sadeleştirin

Daha küçük eve taşının

Birçoğumuzun hayattaki en büyük ödeme kalemlerinden biri kira. Peki gerçekten o eve ihtiyacınız var mı? Biraz daha küçük ve kirası daha uygun bir evde oturamaz mısınız? Küçük bir ev daha az fatura, daha az eşya ve daha az harcama demektir.

2Minimalist olun

İhtiyacınız olmayanları satın almayın

Küçük bir evde yaşamak için eşyalarınızı da azaltmanız gerekir. Yeni kıyafet alırken gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını tekrar düşünün. Eğer televizyon meraklısı değilseniz, sırf salonda daha güzel duruyor diye daha büyük bir televizyon almayın. Yemeklerinizi evde kendiniz pişirin, böylelikle dışarıda yemek için para harcamayın. Sabahları evden çıkarken kahvenizi kendiniz yapın. Tüm bunlar size kendinizi baskılıyormuş gibi hissettirmesin. Minimalist yaşarken de kendinizi ara sıra şımartabilir, spa salonunda bir gün geçirebilir, masaj alabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan önceliklerinizi belirlemek ve buna göre yaşamak.

3Para harcamadan eğlenmenin yollarını bulun

Para harcamadan eğlenmenin yolunu bulun

Para biriktirmek önceliğiniz olduğunda dışarıda yenen akşam yemeklerini, sinem biletlerini, alışverişi veya diğer masraflı aktiviteleri sınırlandırmanız gerekir. Ancak bunları sınırlandırırken, kendinize bedava eğlenceler bulabilirsiniz. Ormanda yürüyüşe çıkabilir, gittiğiniz plajda dalgalarla oynayabilirsiniz.

4Sadece nakit ödeyebileceğiniz harcamalar yapın

Birçoğumuz bir noktada finansal bir tuzağa kapılıyoruz. Ev kirası, araba taksidi, kredi borcu derken büyük ödemeler yapıyoruz. Oysa sadece nakit olarak ödeyebileceğiniz harcamalar yaptıkça, para biriktirmenin kolaylaştığını göreceksiniz.

5Uzaktan idare edebileceğiniz bir işiniz olsun

Artık para kazanmanın tek yolu sabahtan akşama kadar ofiste bulunmaktan geçmiyor. Uzaktan yapabileceğiniz birçok iş var. Böylelikle hem hayallerinizi, yeteneklerinizi geliştirebilir hem de bunları gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan parayı kazanabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 19 =