Rahatlamak için En İyi 15 Yol

0
776

Günün yorgunluğu ile iş yerindeki stres birleştiğinde akşamları eve gelip televizyonun karşısına oturmak ve yatağa atlamak için dakika sayar duruma geldik. Uyumak herşeyin çözümü gibi görünsede ertesi gün herşey tekrar başlıyor. Bunun yerine biraz daha kalıcı olabilecek, biraz daha etkili rahatlama ve stres atma yöntemlerine yönelmeliyiz.

Şu her zamanki uzmanlar yine boş durmayıp bir araştırma yapmışlar ve rahatlamak için en iyi 15 yolu bizlere açıklamışlar. Bir çoğunu biliyor olsakta hayatımıza dahil ettiğimizde gerçekten rahatlamış olacağız sanırım. Televizyon izlemeyi bırakıp (Ülkemizde her ne kadar mümkün görünmesede) daha sosyal ve dinlendirici, kafa boşaltıcı aktivitelere bakmalıyız.

1Masaj Yaptırın

Daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi masaj gerçekten en dinlendirici belkide stresten arınmak için en etkili aktivite.

Sınava çalışan küçük bir grup üzerinde yapılan incelemede masaj yaptıran kişilerin kaslarının daha yumuşak olduğu ve kortizol seviyelerinin daha düşük olduğu görülmüştür. (Kortizol stresle ilgili bir hormon olarak kabul edilmiştir.) Masaj yapılmayan kişilerin ise kaslarının çok daha sert olduğu ve kortizon seviyelerinin yüksek olduğu görülmüştür.

2 Meditasyon Yapın

Meditasyon rahatlamak için en çok kullanılan ve en etkili yöntemlerden bir tanesi. Yapılan incelemelerde meditasyon yapanların anti depresan ilaçları almış kadar rahatladıkları, düşüncelerini ferahlattıkları ve vücut dirençlerini artırdıkları gözlemlenmiştir.

3Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Hardvard Tıp Fakültesine göre zihninizi ve vücudunuzu rahatlatmanın anahtarı düzenli olarak spor ve egzersiz yapmaktan geçiyor. Ayrıca zihinsel gerginliğinizi kontrol etmenize ve rahatlamanıza inanılmaz yardımcı oluyor.

Egzersiz vücudunuzu dinlendirmenin en iyi yolu. İlk zamanlarda oldukça zorlayıcı olsada bir düzene soktuğunuzda endorfin hormununuz artmakta (Mutluluk hormonu) kortizol (Stres hormonu) azalmaktadır.

4Sıcak Bir Duş Alın

Eğer çok stresli bir gün geçirdiyseniz sıcak bir duş tüm stresinizi alacaktır.

Ulusal sağlık enstitüsüne göre sıcak bir duş kan akışınızı yavaşlatmakta ve böylece eklemlerdeki sertlikler ile ağrılar azalmaktadır. Ve buda daha az ağrı ile daha rahat bir vücut ve daha rahat bir zihin anlamına gelmektedir.

5 Sauna’ya Gidin

Sauna’lar stresle dolmuş vücudunuzu rahatlatmak için harika bir yoldur. Sessizlik ile zihninizde olabildiğince dinlenmiş olacaktır. Ayrıca Astım, Kronik Bronşit, Kalp Yetmezliği gibi sorunların hafiflediği yapılan incelemeler ile kanıtlanmıştır.

6Bir Köpek İle Vakit Geçirin

Yapılan incelemeler gösteriyor ki bir köpeğe sahip olmak bir çok fayda sağlıyor. Özellikle köpek ile vakit geçirmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakta, oksitosin hormonunun artması ile daha mutlu olmanızı sağlamaktadır.

7 Öpüşün

Öpüşmek stres seviyenizi düşürmede en etkili yoldur. Kortizol hormonunu neredeyse yok ederek rahatlamanızı sağlar. Üniversite öğrencileri arasında yapılan araştırmaya göre 15 dakika öpüşen kişilerin kortizol seviyeleri 15 dakika el ele tutuşan kişilere göre çok daha düşüktür.

8Derin Nefes Alın

Yapılan araştırmalara göre stres seviyenizi düşüren en hızlı etki gösteren uygulama derin bir nefes almaktır. Küçük kısa nefesler almak yerine büyük ve derin bir nefes almak beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır. Buda sinir sisteminizi rahatlatacak, kalp atışınızı yavaşlatacak, bağırsak aktivitesini arttıracak ve mide kaslarınızı rahatlatarak stresinizi alacaktır.

9Ayaklarınızı Rahatlatın

Birçok rahatlama tekniklerinden bir taneside ayak kaslarının yavaş yavaş gerilmesi ve gevşetilmesidir. Beşer saniyelik aralıklarla ayak kaslarının gerdirilmesi ve ardından gevşetilmesi ile kasların rahatlatılmaktadır.

10Gözlerinizi Kapatın ve Tatilinizi Hayal Edin

Hayal etmek zihninizi dinlendirmek için oldukça güzel bir yöntemdir. Özellikle güneşli bir havada masmavi bir deniz kenarında veya yemyeşil ormanda yapılacak bir tatil hayali sizi mutlu etmekte ve aynı zamanda dinlendirmektedir.

Bir çok psikolog her gün 15 dakika hayal etmeyi öneriyor. Bu hayala çok fazla odaklanmadan sadece düşünmek zihninizi boşaltmaya yardımcı olacaktır.

11Tatile Çıkın

şüphesiz en dinlendirici en rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkinliktir.

Yapılan araştırmalarda yaz tatiline çıkan kişiler çok mutlu hissettiklerini ve çok rahatladıklarını söylerken yaz tatilini evde geçirenler aynı duyguları paylaşmadığını söylemişlerdir.

12Yoga Yapın

Yoga yaparak stres azaltıldığıda bilinen bir gerçek. Hatta bir çok uygulamayı içinde barındırmasıyla (Derin Nefes alma, vb.) dahada rahatlatıcı olmaktadır.

13Müzik Dinleyin

Streslimi hissediyorsunuz? Hemen kulaklarınızın pasını atın.

Yapılan bir çalışmada tipik bir stresli durum karşısında müzik dinleyen kişilerin kortizol seviyelerinin düşük olduğu ve kalp atış hızlarının yavaş olmalarının yanı sıra davranışlarının daha sakin olduğu tespit edilmiştir.

14Resim Çizin

Birşeyler karalamak oldukça rahatlatıcı bir durumdur. Bu karalama işine boya katarak bir resim olarak yapmaya uğraşmak biraz yorucu olsada oldukça dinlendiricidir. Dinlenme tekniği olarak sanat düşünülebilir. Resim çizilemiyor ise yetişkinler için olan boyama kitapları harika bir çözüm olacaktır.

15Yalnız Kalın

Yalnız kalmak kafanızı dinlemeye yardımcı olup sizi rahatlatmaya yarayan oldukça etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalarda özellikle gençlerde yalnız kaldığında streslerinde azalma olduğu gözlemlenmiştir. İlerleyen yaşlarda ise uzun süre yalnız kalmak stresi artırmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 20 =